10 dôvodov pre in-line korčuľovanie
5 dôvodov prečo FILA korčule
- Najlepší pomer cena a kvalita. Aj preto sú korčule FILA najpredávanejšie korčule v sieti EXIsport.
- Najinovatívnejšia značka v in-line korčuľovaní. Novinkou pre rok 2012 sú najľahšie korčule na svete - PLUME.
- Fila poskytuje široký výber korčúľ pre deti, začiatočníkov, rekreačných jazdcov, športových fitnes korčuliarov až po profesionálnych jazdcov.
- Taliansky dizajn a výborná kvalita predstavujú špičku v in-line korčuľovaní.
- Množstvo patentov FILA korčúľ zabezpečuje jedinečnosť produktu v spojení s TOP technológiami.
1. Chudnutie
Vďaka zvýšenému výdaju energie napomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti a efektívne spaľuje tuky.
2. Zdravie
In-line korčuľovanie je silovo-vytrvalostná aktivita, ktorá priaznivo vplýva na posilnenie srdcovo cievneho a dýchacieho systému človeka, zníženie krvného tlaku a odbúranie stresového faktoru.
3. Posilňovanie
Pri korčuľovaní sa posilňuje a súčasne preťahuje svalstvo chrbtice. Posilňujú sa nohy a zároveň sa zaťažujú iné svalové skupiny ako pri behu.
4. Koordinácia
Rozvíja sa celková nervovo-svalová koordinácia.
5. Radosť z rýchlosti
In-line korčuľovanie uspokojuje milovníkov svižnej jazdy.
6. Rovnováha
Jazda na úzkych kolieskach dôkladne preverí a rozvinie rovnováhu.
7. Relax
Väčšinu in-line a cyklistických chodníkov nájdete v parkoch alebo lesoparkoch. Nadýchate sa čerstvého vzduchu, zrelaxujete a užijete si radosť z jazdy.
8. Formovanie postavy
Korčuľovaním si formujete štíhle, ale pritom pevné nohy.
9. Šetrenie kĺbov
Vzhľadom k obmedzenému rozsahu pohybu zapájate takmer všetky kĺby nôh, ale nie s maximálnou intenzitou ani v maximálnom rozsahu.
10. Ušetríte
Korčuľovať sa dá všade a zadarmo. Okrem počiatočnej investície do korčúľ a výbavy už potrebujete iba chuť a nadšenie. Dodatočne neplatíte žiadne poplatky a vstupenky. Je to jednorazová investícia, ktorá sa vždy oplatí.
Ako chrániť korčuliara – chrániče, prilby atď.
Na korčuliach sa nemá zbytočne riskovať. Je dobré ovládať techniku brzdenia aj otáčania. Kto nepoužíva ochranné pomôcky, riskuje zlomeniny, odreniny, tržné rany. Aj keď nie je povinnosťou korčuliarov používať ochranné prvky, malo by byť v záujme každého chrániť svoje zdravie používaním prilby a chráničov. Okrem ochrany hlavy sú to chrániče na kolená, lakte či zápästia. Samozrejmosťou by mali byť najmä pre deti, či už idú na bicykel alebo korčule. Ochranné pomôcky je dobré zhodiť až po vyzutí korčúľ. Za zníženej viditeľnosti mimo obce by mal mať korčuliar pohybujúci sa po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
Ako si vybrať in-line helmu?
Bezpečnosť na in-line korčuliach v žiadnom prípade nepodceňujte. Ak si uvedomíme, že i začínajúci či mierne pokročilý korčuliar bez problémov predbehne chodca, znamená to, že aj rýchlosť začiatočníka dosahuje hodnôt minimálne 10-15 km/h. Predstavte si napríklad, že sa v tejto rýchlosti s niekým zrazíte alebo sa zapletiete nejakému chodcovi do navinovacej vôdzky od jeho štvornohého miláčika. Keď si uvedomíme, aké nepríjemné je sa s niekým zraziť hoci aj pri obyčajnej chôdzi, je lepšie si radšej niečo také ako zrážku s iným korčuliarom alebo chodníkom radšej ani nepredstavovať. Stať sa to ale nanešťastie môže a každý korčuliar by na to mal byť čo najlepšie vybavený. Set chráničov a kvalitná in-linová helma by preto nemali chýbať v základnom vybavení žiadneho korčuliara.
Veľkosť
Veľkosť helmy na kolieskové korčule udáva obvod hlavy v centimetroch. Veľkosť obvodu hlavy býva spravidla doplnená symbolom S, M a L, ktorý určuje rozmedzie nastavenia obvodu hlavy. Tie lepšie helmy sú dokonca vybavené dômyselným kolieskovým mechanizmom obopínajúcim hlavu, ktorý naviac zabezpečuje dokonalé prispôsobenie sa veľkosti helmy. Podobný mechanizmus sa používa aj pri výrobe cyklistických prilieb.
Typ helmy
Na trhu existuje množstvo typov a tvarov heliem. Vybrať by ste si mali podľa toho, na ktorý štýl jazdy sa viac zameriavate. Pre časté výlety a intenzívny tréning sa hodí skôr ľahká a extra odvetrávaná helma. Naopak pre agresívny štýl jazdy sa bude hodiť helma uzatvorená, dostatočne pevná a kompaktná, ktorá korčuliara lepšie chráni pri častých pádoch.
Vetranie
Väčšina in-line heliem je vybavená vetracími otvormi, ktoré bývajú vybavené bezpečnostnou sieťkou zabraňujúcou vlietnutiu hmyzu pod helmu. Platí, že čím viac vetracích otvorov helma má, tým väčším komfortom prilba disponuje.
Vnútorná výstelka
Pre jednoduchú údržbu a tým aj dlhšiu životnosť in-line helmy je lepšie, ak je vnútorná výstelka vyberateľná. Vyberateľné vnútro sa dá lepšie udržovať a v prípade potreby aj vyprať v práčke. Niektoré helmy majú naviac systém pre jednoduchú zmenu rozmiestnenia výstelky pre maximálne prispôsobenie sa a nastavenie komfortu podľa individuálnych potrieb každého korčuliara. Pokiaľ je vnútorná výstelka napevno do prilby vsadená je vhodné používať čelenku, šatku alebo hoci aj tenkú textilnú čiapku.
Šilt alebo štít
Niektoré helmy sú vybavené malým štítom. Tento štít alebo šilt je buď odnímateľný v prípade in-line prilieb alebo je integrovaný tak ako je to u heliem pre agressive in-line. Hlavnou úlohou štítu je pomáhať chrániť oči pred rôznymi terénnymi prekážkami, ktoré korčuliara pri jazde môžu bežne stretnúť (vetvy stromov, cudzia nordic walking palička apod.)
Stránky partnerov - čo nové v Tvojom meste:
Cassovia speed roller club Košice